انحراف بینی

حتما شما هم زیاد اصطلاح انحراف بینی را شنیده اید. منظور از این اصطلاح، تغییر شکل یا مسیر تیغه وسط بینی است. این اختلال علاوه بر تغییری که ممکن است در صورت و ظاهر فرد ایجاد کند می تواند سلامت او را در دراز مدت تحت تاثیر قرار دهد. این بیماری بسیار شایع است و عوامل متعددی در بروز آن از جمله ژنتیک دخیل هستند. کسانی که از این مشکل رنج می برند علائم خفیف و شدید مختلفی را گزارش می کنند. انحراف تیغه بینی معمولا با افزایش سن شدیدتر شده و مشکلات بیشتری را برای فرد ایجاد می کند. برای تشخیص این بیماری و درمان به موقع باید تا دیر نشده به بهترین دکتر عمل انحراف تیغه میانی بینی مشهد مراجعه کنید. یکی از روش های درمانی مهم در این زمینه، جراحی بینی در مشهد یا دیگر شهر های ایران است. جهت افزایش آگاهی در مورد کجی تیغه بینی، نشانه ها، عوامل سبب ساز و روش های درمانی با ما تا انتهای این مقاله از سایت دکتر عرفانیان بهترین دکتر بینی مشهد همراه باشید.

 

انحراف بینی

 

انحراف بینی به چه معناست

انحراف سپتوم یک اختلال فیزیکی بینی و شامل تغییر مکان تیغه بینی است. تیغه بینی همان دیوار داخلی شامل استخوان و غضروف پوشیده شده با مخاط است که حفره بینی را به دو بخش راست و چپ تقسیم می کند. وقتی تیغه از مرکز خارج می شود یا به یک سمت از حفره بینی متمایل می شود یعنی انحراف پیدا کرده است. اگر این انحراف شدید باشد ممکن است تنفس شما را تحت تاثیر قرار دهد، سردرد ایجاد کند یا باعث عفونت شود. انحراف بینی بسیار شایع است. متخصصان سلامت تخمین می زنند که بالای 80 درصد از مردم از این مشکل رنج می برند. انحراف تیغه بینی، یک مسیر بینی را کوچکتر از دیگری می کند. اگر شدید شود یک یا دو سمت بینی را مسدود کرده و جریان هوا را کاهش می دهد و باعث مشکل در تنفس می شود.

آسیب وارد شده به بینی می تواند باعث انحراف آن شود. این آسیب ها به علل ورزشی، سقوط، تصادف رانندگی و ضربه به بینی حین دعوا یا تصادف رخ می دهند. کجی تیغه بینی می تواند مادرزادی باشد یا در زمان تولد ایجاد شود. علت دیگر ایجاد آن، رشد طبیعی است. همزمان با رشد بینی، تیغه آن نیز رشد کرده و ممکن است به یک سمت بیشتر متمایل شود. رشد طبیعی به نوعی شایع ترین دلیل ایجاد انحراف سپتوم است. در بعضی موارد یک فرد با انحراف خفیف بینی تنها زمانی که سرما می خورد علائم دارد. در این افراد، عفونت دستگاه تنفسی باعث التهاب بینی شده که به طور موقت هر گونه مشکل جریان هوای مرتبط با انحراف بینی را تشدید می کند.

علائم و نشانه های انحراف تیغه بینی چه هستند

نشانه های انحراف بینی معمولا به طور واضح در چهره فرد قابل تشخیص هستند. علاوه بر تغییری که در ظاهر ایجاد می شود، علائم دیگری نیز وجود دارد مانند:

 •   تغییر در شکل ظاهری بینی
 •   سر درد
 •   احتقان بینی
 •   احساس درد در یک سمت از صورت
 •   مشکل در تنفس در یک یا دو سمت بینی
 •   تنفس پر سر و صدا و سوت کشیدن بینی هنگام انجام عمل دم و بازدم
 •   خونریزی بینی یا اصطلاحا خون دماغ شدن به علت خشکی تیغه بینی
 •   تجمع خلط در یک سمت بینی
 •   سینوزیت های مکرر و عود کننده
 •   وقفه تنفسی هنگام خواب
 •   علاقه به خوابیدن به یک سمت خاص به علت باریک شدن مسیر جریان هوا در سمت دیگر
 •   خر و پف کردن
 •   بسته شدن یک یا دو سوراخ به دلیل انحراف بینی
 •   التهاب و باریک شدن سوراخ های بینی هنگام ابتلا به سینوزیت و آلرژی
 •   خواب آشفته
 •   خشک شدن یک سوراخ بینی

انحراف سپتوم چطور تشخیص داده می شود

اولین قدم برای تشخیص این مشکل، مراجعه به بهترین جراح بینی مشهد یا شهر محل سکونت خودتان است. در زمان مراجعه به پزشک، او در مورد نشانه هایی که ممکن است داشته باشید از شما سوال می پرسد. برای معاینه داخل بینی، بهترین دکتر بینی مشهد از چراغ قوه و گاهی اوقات ابزاری جهت باز کردن سوراخ های بینی استفاده می کند. در برخی موارد پزشک قسمت های انتهایی و عقبی بینی را مورد بررسی قرار می دهد. وی همچنین ممکن است بافت های بینی را قبل و بعد از مصرف اسپری ضد احتقان نگاه کند. بر اساس این روش پزشک می تواند انحراف بینی را تشخیص داده و میزان جدی بودن شرایط شما را بسنجد. بهتر است ابتدا به متخصص گوش و حلق و بینی در مشهد مراجعه کنید. گاهی اوقات برای تشخیص بهتر از سی تی اسکن کمک گرفته می شود.

 

انحراف بینی

 

عوامل به وجود آورنده کجی تیغه بینی چه هستند

انحراف سپتوم یا کج شدن تیغه داخل بینی به یک سمت بر اساس عوامل متعددی ایجاد می شود که در زیر به طور خلاصه آن­ ها را بیان می کنیم.

 •   گاهی اوقات انحراف تیغه بینی قبل از تولد و در زمانی که جنین هنوز در رحم مادر است اتفاق می افتد و در زمان تولد کاملا مشهود است.
 •   انحراف بینی می تواند بر اثر یک جراحت یا تصادف اتفاق بیفتد.
 •   ضربه به بینی در حین ورزش های سنگین و خشن مانند کشتی می تواند باعث ایجاد این عارضه شود.
 •   در برخی موارد ممکن است هنگام تولد به نوزاد آسیب وارد شود و دچار انحراف سپتوم گردد.
 •   افزایش سن نیز به خودی خود باعث تاثیر بر ساختار بینی می شود و به مرور زمان انحراف بینی را بدتر می کند.
 •   التهاب حفره بینی یا سینوس ها بر اثر عفونت ممکن است مسیر بینی را باریک کرده و منجر به انسداد بینی شود.
 •   بعضی مشکلات ژنتیکی مانند سندروم مارفان نیز می تواند باعث انحراف سپتوم شود.

در این بین عوامل خطر ساز دیگری مانند انجام ورزش های خشن، نبستن کمربند ایمنی یا عدم استفاده از کلاه ایمنی هنگام سوار شدن موتور وجود دارد که منجر به بروز این مشکل می گردد.

مواردی که باید قبل از اقدام به درمان چک شوند

بعد از معاینه و تشخیص انحراف بینی باید نوع درمان مشخص شود. بهترین متخصص بینی مشهد معمولا قبل از شروع درمان موارد زیر را در مورد شرایط بیمار بررسی کرده و سپس روش درمانی مناسب را آغاز می کند.

 •   پزشک به کمک معاینه فیزیکی متوجه میزان شدت علائم می گردد.
 •   فرم تیغه بینی بیمار در انتخاب روش درمانی مناسب تاثیر گذار است.
 •   سن یک المان مهم به شمار می رود. معمولا انجام عمل جراحی برای افراد بالای 18 سال که استخوان های آن ها به طور کامل رشد کرده است در نظر گرفته می شود.
 •   وضعیت سلامت فرد، سوابق بیماری ها و داروهایی که مصرف کرده یا در حال مصرف آن ها است بررسی می گردد.
 •   در مورد مصرف یا عدم مصرف الکل، مواد مخدر و تنباکو از بیمار سوال پرسیده می شود.
 •   عوامل خطر سازی مثل بی توجهی به ایمنی یا انجام بعضی ورزش های آسیب رسان نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

روش های درمانی انحراف بینی چه هستند

درمان ابتدایی برای انحراف تیغه بینی بر اساس نشانه ها و علائمی که در بیمار مشاهده می شود انتخاب می گردد. بهترین متخصص بینی مشهد معمولا برای افرادی که نشانه های خفیف دارند دارو یا اسپری تجویز می کند. داروها معمولا غشاء ملتهب شده بینی را درمان می کنند و توانایی ترمیم کجی استخوان بینی را ندارند. این داروها عبارت اند از:

 • دکونژستان ها (ضد احتقان ها)

دکونژستان ها داروهایی هستند که التهاب بافت بینی را کاهش می دهند و به باز نگه داشتن مسیرهای هوایی در هر دو سمت بینی کمک می کنند. ضد احتقان ها برای درمان انحراف بینی به صورت قرص و اسپری موجود هستند. در هنگام استفاده از این اسپری ها احتیاط کنید چرا که استفاده مکرر از آن ها باید ایجاد مقاومت دارویی و بدتر شدن علائم بعد از قطع آن ها می شود. دکونژستان های دهانی خاصیت تحریک کنندگی دارند و ممکن است همزمان شما را عصبی و آشفته کنند و فشار خون و ضربان قلبتان را بالا ببرند.

 • آنتی هیستامین ها (ضد حساسیت ها)

آنتی هیستامین ها داروهایی هستند که جلوی بروز علائم آلرژی مانند آبریزش بینی را می گیرند و برای درمان انحراف بینی به کار می روند. این داروها همچنین در مواقعی به بهبود شرایط غیر آلرژیک مانند سرماخوردگی کمک می کنند. بعضی از ضد حساسیت ها در فرد حالت سرگیجه ایجاد می کنند که بر عملکرد وی برای انجام وظایفی که نیازمند هماهنگی بدنی است مانند رانندگی تاثیر منفی می گذارد.

 • اسپری های استروئیدی بینی

تجویز اسپری های کورتیکو استروئیدی بینی می تواند التهاب مسیر عبور جریان هوای بینی را کاهش دهد و باعث مرطوب ماندن فضای بینی شود. معمولا بین 1 تا 3 هفته زمان می برد که این اسپری ها به بالاترین حد تاثیرگذاری خود برسند. توصیه می شود حتما از این داروها طبق دستور پزشک و در مدت زمان مشخص شده استفاده کنید.

در برخی مواقع که شرایط بیمار حاد باشد و درمان های دارویی به نتیجه نرسد پزشک به سراغ گزینه جراحی می رود. در این زمینه بهتر است با جراح پلاستیک یا بهترین جراح بینی مشهد مشورت کنید. جراحی انحراف بینی در مشهد به دو روش سپتوپلاستی و راینوپلاستی تقسیم می شود.

 

انحراف بینی

 

 • سپتوپلاستی

در حین این عمل، تیغه بینی صاف می شود و در مرکز بینی جای می گیرد. جراحی سپتوپلاستی معمولا از طریق بیهوشی موضعی یا عمومی صورت می گیرد و مدت زمان آن بین 60 تا 90 دقیقه متغیر است. در طی پروسه عمل، جراح شکاف کوچکی در یک سمت از بینی برای دسترسی به تیغه آن ایجاد می کند. سپس غشاء مخاطی یا پوشش محافظ تیغه بینی به آرامی برداشته می شود و به جراح این امکان را می دهد که غضروف یا استخوان را بتراشد یا تغییر مکان دهد. در بعضی موارد از بخیه یا نوار سیلیکونی برای نگه داشتن غشاء یا تیغه در محل مورد نظر کمک گرفته می شود تا بهبودی کامل حاصل گردد. گاهی ممکن است جراح برای انجام این جراحی بعضی از قسمت های تیغه را قبل از جای گذاری در محل مناسب، قطع کند و بردارد. میزان بهبودی حاصل از عمل انحراف بینی در مشهد به میزان شدت انحراف تیغه بستگی دارد. بیشتر علائم مانند انسداد بینی بعد از عمل سپتوپلاستی به طور کامل برطرف می شود. اگر چه مشکلات دیگر بینی و سینوس که بافت داخل آن را در بر می گیرد مانند آلرژی نمی تواند به کمک جراحی بهبود پیدا کند.

 • راینوپلاستی

گاهی اوقات برای درمان انحراف بینی در مشهد از عمل راینوپلاستی در کنار عمل سپتوپلاستی استفاده می کنند. این کار باعث تغییر شکل ظاهری بینی می گردد. راینوپلاستی به منظور اصلاح استخوان و غضروف بینی جهت تغییر شکل یا سایز یا هر دو انجام می شود.

راه های جلوگیری از انحراف پیدا کردن تیغه بینی

یکی از سوالاتی که اغلب والدین از پزشکان می پرسند این است که چه کار کنیم فرزندمان دچار انحراف بینی یا کجی بینی نشود. باید بگویم اگر انحراف سپتوم به صورت ژنتیکی باشد که شما به هیچ نحو نمی توانید جلوی بروز آن را بگیرید ، اما در غیر این صورت می توانید با انجام راهکار های زیر از به وجود آمدن این مشکل جلو گیری کنید.

 • به هیچ عنوان به بینی نوزادان تازه متولد شده دست نزنید.
 • در زمان انجام ورزش های تماسی مانند فوتبال ، والیبال از کلاه ایمنی یا محافظ صورت استفاده کنید.
 • همواره در زمان استفاده از وسایل نقیله از وسایل ایمنی مانند کلاه و کمربند ایمنی استفاده کنید.

آیا عمل انحراف بینی باعث زیبایی می شود؟

جراحی سپتوپلاستی به تنهایی شکل ظاهری بینی را تغییر نمی دهد ، مگر انکه انحراف در بخش جلویی بینی رخ داده باشد و بدون معاینه متوجه انحراف داشتن نه کج بودن بینی شد. در چنین مواقعی درمان انحراف به دلیل بهبود ظاهر بینی می تواند باعث زیبایی شود. در غیر این صورت هیچ تغییری در ظاهر بینی ایجاد نمی گردد. اما پزشک شما می تواند همزمان با انجام پروسه درمان جراحی رینوپلاستی را نیز انجام دهد.

انحراف بینی با لیزر یا سایر روش های خانگی قابل درمان است؟

یکی از متداول ترین سوالات بیماران در این خصوص این است که آیا می توان برای درمان انحراف از لیزر یا روش های خانگی استفاده کرد یا خیر؟ در پاسخ به این افراد باید بگویم که خیر ، لیزر یک نوع روش جراحی نیست ، بلکه از آن برای ایجاد برش بر روی پوست نه استخوان بینی استفاده می شود تا کار پزشک راحت تر شود ، در خصوص درمان های خانگی نیز باید بگویم ، استفاده از گیاهان دارویی یا ماساژ بینی هیچ تاثیری بر روی بینی ندارد و نمی تواند انحراف را بهبود ببخشد.

✨ کلام آخر ✨

انحراف بینی به طور قطع عارضه ای آزاردهنده است که باید در اسرع وقت کنترل یا درمان شود. انحراف سپتوم وقتی اتفاق می افتد که تیغه بینی در مرکز قرار نگرفته باشد و در عوض به یک سمت متمایل شده باشد. کجی تیغه بینی باعث بروز عوارضی مثل مشکل در تنفس، سینوزیت، وقفه خواب و التهاب بینی می شود. برای درمان این بیماری باید ابتدا برای معاینه به پزشک متخصص یا جراح مراجعه کرد و سپس با توجه به شدت علائم، روش درمانی مناسب را پیش گرفت. در موارد حاد این بیماری از جراحی به جای دارو یا اسپری استفاده می شود.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها