تزریق کورتون به بینی

یکی از عوارض جانبی که بعد از عمل بینی به وجود می آید و می تواند حدودا تا  یک سال با زیبا جو همراه باشد و باعث آزار و اذیت او شود تورم بینی بعد از عمل است. متورم شدن بینی می تواند باعث شود تا شما نتوانید به درستی نتایج حاصل شده از عمل زیبایی خود را مشاهده کنید. همین مسئله نیز باعث می شود تا زیباجویان به دنبال یافتن راهی برای کاهش تورم و التهابات به وجود آمده و مشاهده نتیجه نهایی و دائمی بینی در کوتاه ترین زمان ممکن باشند. یکی از بهترین راهکار های که دکتر داریوش عرفانیان بهترین جراح بینی مشهد ، به زیباجویان خود توصیه می کنند تزریق کورتون به بینی است. تزریق ماده کورتون می تواند به عنوان یکی از مهم ترین ابزار های کمکی برای دوران نقاهت عمل زیبایی بینی مد نظر قرار گیرد. از آنجایی که سوالات بسیار زیادی در خصوص زمان تزریق ، دلیل استفاده از کورتون ، میزان تزریق و همچنین تعداد دفعات انجام آن وجود دارد ، لازم دانستیم در این مقاله از سایت دکتر عرفانیان در خصوص این موضوع مهم توضیحاتی را بیان کنیم. با ما همراه باشید تا اطلاعات کافی به دست آورید.

 

تزریق کورتون به بینی - دکتر عرفانیان

 

چرا کورتون تزریق کنیم؟

ممکن است این سوال خیلی از شما زیباجویان عزیز بعد از جراحی و گذراندن دوران نقاهت باشد. باید در پاسخ به این سوال بگویم که دلیل اصلی استفاده از آمپول کورتون بعد از عمل جراحی بیی ، مدل دهی مجدد آن از طریق کاهش تورم نامطلوب می باشد. بعد از اجرا کردن فرایند رینوپلاستی در هر بیمار ، ممکن است مقدار تورم ایجاد شود و همین موضوع باعث تغییر شکل بینی شود. در بیشتر بیماران ، مرحله تورم یا ادم اولیه ، در طول 10 الی 14 روز ابتدایی فروکش می کند. اما بر حسب نوع پوست ، معمولا تورم در 6 ماه اول ، به مقدار 90 درصد کاهش پیدا می کند. جراحی زیبایی بینی دارای یک فاز دوم در رابطه با تورم است که تا چندین ماه و حتی گاها یک سال بعد از بهبودی کامل بر جا می ماند. به طور طبیعی ورم بینی بعد از جراحی با تزریق کورتون به بینی مورد هدف قرار داده شده و درمان می یابد. اما این تنها دلیل استفاده از کورتون نمی باشد ، چرا که این ماده کاربرد های بسیار زیادی دارد که از میان آن ها می توان به جلوگیری از ایجاد بافت اسکار نامطلوب و تورم دائمی جلوگیری کرد. همانطور که در مقاله جراحی بینی گوشتی اشاره شد ، این نوع بینی ها به دلیل پوست ضخیمی که دارند تورم بیشتری را تجربه می کنند و همچنین همواره مستعد ایجاد اسکار و جای زخم می باشند.  به بیانی کلی بینی های که دارای بافت نرم و ضخیم هستند در برابر به جا ماندن آثار زخم در برخی از نواحی بینی مستعد می باشند. اگر فرایند به جا ماندن جای زخم گسترده و بزرگ باشد ، پوست بینی باری خلق شکل مطلوب ، بر روی ساختار غضروف و استخوان زیرین به خوبی فروکش نخواهد کرد.  در صورتی که چنین اتفاقی رخ دهد ، شکل زیبایی بعد از اتمام فرایند بهبودی به دست نخواهد آمد. در این گروه از بیماران ، تزریق کورتون به بینی ، به صورت استراتژیکی به منظور جلوگیری از شکل گرفتن بافت نامطلوب اسکار ، انجام می شود. مهم ترین مزیت این کار در این است که شانس به وجود آمدن نتایج خوب و مطلوب در بیمار افزایش پیدا می کند و در نتیجه بیمار رضایت بیشتری از عمل رینوپلاستی خود دارد.

انتخاب استروئید قابل استفاده در عمل زیبایی بینی

دارو های استروئیدی دارای دامنه گسترده ای هستند که می توان از میان آن ها گزینه ای مناسب و خوب را برای کاهش التهابات و تورم به وجود آمده انتخاب کرد. تزریق کورتون به بینی ، رایج ترین و پرطرفدار ترین نمونه از میان کورتیکواستروئیدهای قابل استفاده در حوزه پزشکی است. جراحان بینی برای به دست آوردن بخشی از اهداف خود در این پروسه تزریق کورتون را انتخاب کرده و به بیماران خود پیشنهاد می دهند. کورتون دارای غلظت های مختلفی است که هر چقدر غلظت آن بیشتر باشد ، تاثیر آن بیشتر و قوی تر خواهد بود. تزریق حجم بسیار زیاد این ماده نیز می تواند تاثیرات ضد التهابی بیشتری را بر جای بگذارد. اما هرگز نباید در استفاده از آن ناپرهیزی کرد و بدون توصیه پزشک از آن استفاده نمود.

 

تزریق کورتون به بینی - دکتر عرفانیان

 

مزایای تزریق کورتون به دماغ

رینوپلاستی یک شکل یونیک و ساده از عمل زیبایی می باشد. در این پروسه زیبایی ، غضروف و استخوان های بینی با استفاده از تکنیک های خاص دوباره شکل داده می شوند و پوست باید بر روی این چار چوب جدید استخوانی قرار گیرد. البته این اتفاق در بینی های که پوست آن ها از ضخامت کمتری برخوردار است ، به سرعت رخ می دهد  ، اما در خصوص بینی های گوشتی با پوستی ضخیم و چرب زمان بیشتری نیاز است.

گاها بافت اسکار بین پوست و غضروف به وجود می آید و در نتیجه بیمار همچنان شاهد تورم خواهد بود. از همین رو این دسته از افراد ، کاندید مناسبی برای تزریق کورتون به بینی محسوب می شوند. ماساژ بینی بعد از جراحی نیز می تواند به پیشرفت روند بهبودی کمک کند.

زمان مناسب برای تزریق کورتون به بینی

تعیین زمان مناسب برای تزریق کردن این ماده ، یک موضوع بحث برانگیز و مهم در حوزه عمل جراحی زیبایی بینی می باشد. اطلاعات زیر بر پایه تجربیات شخصی دکتر عرفانیان بهترین دکتر بینی تهران ارائه شده است. برخی از جراحان بینی ، بر این باور هستند که اگر شما می خواهید از کورتون استفاده کنید ، باید این اقدام را ظرف گذشت 1 الی 2 ماه از عمل زیبایی بینی خود انجام دهید تا بیشترین تاثیر را در بینی خود مشاهده کنید. چنین باوری بر پایه این حقیقت استوار است که بدن بخش بسیار زیادی از کلاژن را در طول دو ماه ابتدایی بهبود بعد از مدل دهی مجدد تولید می کند و در نهایت این کلاژن به بافت اسکار تبدیل می شود. متخصصان و جراحان بینی مجرب بر این باور هستند که کورتون در طول دوران بهبودی به دلیل شروع رشد بافت اسکار بهترین تاثیر را بر جای می گذارند.

لازم به گفت است که تمامی بافت های زخم بد نیستند و شما با تزریق کردن زود هنگام کورتون ، از شکل گیری هر نوع بافت اسکار بد و خوب جلوگیری می کنید و باعث می شوید که نتیجه جراحی آسیب جدی ببیند. موارد بسیار نادری وجود دارد که در آن ، تزریق کورتون به بینی در طول 1 الی 2 ماه ابتدایی بعد از عمل انجام می شود. تشخیص زمان مناسب برای تزریق کردن این ماده به تجربه جراح بینی انتخابی شما بستگی دارد. دکتر عرفانیان خود پیش از تجویز تزریق این ماده ، اغلب به مدت 3 الی 4 ماه دست نگه می دارند و پس از آن فرایند بهبودی بیمار را تحت بررسی قرار داده و بر اساس آن میزان دوز تزریقی را تعیین می کند. همچنین اقدام به استفاده از کورتون بعد از این مدت ، دارای سطح ایمنی بالاتری می باشد ، چرا که شما در معرض خطر کمتر شکل گیری بافت اسکار نرمال خواهید بود.

تعداد دفعات تزریق کورتون به بینی

در بسیاری از بیماران ، کورتون به عنوان بخشی از فرایند بهبودی آن ها در نظر گرفته می شود. عموما برای به دست آمد نتایج مطلوب ، یک سری تزریق کفایت می کند. در صورت نیاز به تزریق مجدد نیاز است تا فاصله 6 تا 8 هفته ای حفظ شود.

عوارض آمپول کورتون به بینی

پزشکان و متخصصان جراحی زیبایی بینی در خصوص عوارض تزریق کورتون به بینی نظرات متفاوتی را داشته اند و برخی به دلیل خوش بین نبودن به عوارض کورتون ، تمایلی به استفاده از این ماده بعد از انجام عمل جراحی ندارند. همانطور که در بخش های مختلف این مقاله اشاره کردیم ، کورتون عمدتا با هدف کاهش تورم و همچنین التهابات به وجود آمده ناشی از اعمال تغییرات ریز و درشت از جراحی زیبایی بینی توسط پزشک تجویز می گردد. در این جا باید بگویم که عوارض تزریق آمپول کورتون برای بینی ، تنها به این عضو محدود نمی شود و گاها می تواند یک تاثیر کلی از قبیل تاثیرات منفی بر روی سیستم ایمنی را به دنبال داشته باشد و به بیان ساده تر نیز سیستم ایمنی بدن را ضعیف کند.

به طور کلی باید بگویم که تزریق کردن ماده کورتون آن هم به مقدار زیاد عوارضی از قبیل کاهش دادن سطح رسوب کلسیم در استخوان ها و پایین آوردن سطح جذب این ماده در بدن را به همراه دارد. همانطور که در ابتدای این بخش گفتیم ، تزریق کورتون باعث تضعیف سیستم ایمنی نیز می شود. با کاهش پیدا کردن سطح ایمنی بدن ، بالطبع نیز اتفاقات بدی مانند کاهش مقاومت بدن در برابر عفونت رخ می دهد. البته نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که تزریق کورتون به بینی ، با دوز کنترل شده انجام می پذیرد و در واقع پزشکان ماهر و مجرب در صورت احساس نیاز به استفاده از این ماده در پروسه درمان بینی تان ، دفعات و مقادیر مصرف آن را با یک فرمول کنترل شده اجرا می کنند. از همین رو اگر پزشکتان توصیه به تزریق کورتون به بینی بعد از عمل جراحی کرده است ، نگران نباشید و به او اعتماد کنید.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها