ماساژ بینی بعد از جراحی

زمانی که عبارت ماساژ بینی بعد از جراحی را در مرورگر های جستجو می کنید به این معنی است که اکنون جراحی بینی را انجام داده اید و اکنون بینی شما متورم است. به همین منظور برای درمان این تورم سعی دارید از ماساژ بینی استفاده کنید تا هم تورم بینی خود را کاهش دهید و هم برجستگی ها ، غیرقرینگی ها و انحراف بینی از بین ببرید. دکتر داریوش عرفانیان در این خصوص می فرمایند با این تکنیک می توان تا حدودی این مشکلات را برطرف کرد اما باید به یاد داشته باشید که در زمان انجام آن به نکات بسیار ریز و حساسی توجه کنید. اگر نزد دکتر داریوش عرفانیان عمل زیبایی بینی خود را انجام داده اید و ایشان به منظور کاهش تورم بینی شما بعد از چسب زدن به بینی ، انجام ماساژ را پیشنهاد دادند و شما برای یادآوری نکات مهم این مقاله را می خوانید با ما همراه باشید در غیر این صورت بهتر است با دکتر خود مشورت کنید و از او بخواهید تا به شما نحوه ماساژ دادن صحیح بینی را آموزش دهد. چرا که بلد نبودن این موضوع و نداشتن آگاهی کافی در رابطه با میزان فشاری که باید به بینی در زمان ماساژ دادن وارد کرد ، ممکن است مشکلات بزرگی برایتان به وجود آید. پس در ابتدا با پزشک مشورت کرده و پس از یادگیری کامل برای مرور آموزش ها و همچنین دریافت اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید. .

 

ماساژ بینی بعد از جراحی - دکتر عرفانیان

 

نحوه انجام ماساژ بینی بعد از جراحی 

معمولا ماساژ دادن بینی بعد از گذشت حدودا دو هفته و برداشتن گچ بینی به افراد توصیه می شود. در ابتدا برای انجام این کار باز هم توصیه می کنیم ، در صورتی که قبلا توضیحات کامل تر توسط پزشک به شما ارائه داده نشده است از انجام این مراحل در خانه و بدون اطلاع پزشک خودداری کنید چرا که ماساژ دادن نادرست بینی و ایجاد فشار نامناسب می تواند معضلات بزرگ تری را برای بیمار به وجود آورد. 

برای ماساژ دادن بینی بهتر است در ابتدا رو به روی آینه بایستید و با استفاده از انگشت شست دو دست خود به مدت 1 دقیقه فشار بسیار کمی را به صورت مساوی به هر دو طرف بینی وارد کنید و پس از آن شستتان را ثابت نگه دارید. فشار کافی در این جا به این معنی است که بعد از وارد کردن فشار به بینی ، کمی ددر در ناحیه مورد نظر احساس کنید. شما می توانید این تمرین را حدودا 20 بار در روز انجام دهید و به مرور زمان شاهد کاهش تورم باشید. این نکته را در زمان انجام این پروسه به یاد داشته باشید که فشار به سمت بالای پل بینی وارد نشود و همچنین شست شما باید پایین تر از لبه استخوان بینی قرار گیرد. بهتر است بدانید که قرار گرفتن دست انگشتان شما بر روی بینی باعث می شود تا فشاری مساوی و کافی به هر دو طرف بینی وارد شود که این امر بسیار مهم است. دقت داشته باشید که در زمان ماساژ بینی بعد از جراحی به سمت چپ و راست فشار وارد نکنید و هرگز بینی را حرکت ندهید. بهتر است سعی کنید بینی را به کمک انگشتانتان به سمت گونه ها ماساژ دهید و به یاد داشته باشید که هر گونه حرکت اضافه در این پروسه و حرکت دادن دماغ می تواند باعث شود بینی از فرم نهایی و زیبای خود خارج شود. 

معمولا تمرین ماساژ بینی بعد از گذشت حدودا دو ماه زیر نظر جراح قطع می شود و پس از آن تنها باید نکات مراقبتی را رعایت کرد تا تورم کاهش پیدا کند. حتما این نکته را توجه داشته باشید که این گونه تمرینات باید حتما زیر نظر جراحتان به صورت اصولی انجام شود. زمان مناسب برای ماساژ دادن بینی بعد از استحمام و پیش از چسب زدن بینی است. البته می توانید در مواقعی که از چسب نیز استفاده کرده اید ماساژ را با احتیاط انجام دهید؟ 

 

 

آیا خود بیمار می تواند بینی را ماساژ دهد؟ 

یکی از متداول ترین سوالاتی که در این زمینه وجود دارد این است که آیا می توان ماساژ بینی بعد از جراحی را خود متقاضی بدون کمک پزشک انجام داد یا خیر؟ در پاسخ به این سوال دکتر عرفانیان پاسخ می دهند که بهتر است اجازه دهید این فرایند توسط پزشک متخصص و مجرب خود بعد از رینوپلاستی انجام شود چرا که اگر ماساژ به درستی انجام نشود یا فشاری بیش از اندازه به بینی وارد گردد ممکن است مشکلی بزرگ تر برای بیمار به وجود آید. 

در چه مواردی می توان این تکنیک را انجام داد؟ 

معمولا تمام دقت ها و کار های که لازم است در زمان عمل زیبایی بینی انجام می گیرد. اما در برخی از موارد نیز ممکن است پس از انجام عمل جراحی با تشخیص جراح بتوان نتایج را با ماساژ دادن بهتر کرد. به عنوان مثال گاها اگر بر روی بینی برجستگی کوچکی وجود داشته باشد یا انحراف و قوز کوچکی بر روی بینی باقی مانده باشد ، ممکن است جراح بینی که شما آن را انتخاب کرده اید به شما ماساژ بینی بعد از جراحی را پیشنهاد می دهد. البته فشار وارده بسیار کوچک و اصولی باید باشد تا در نهایت فرمی زیبا و بدون نقص را حاصل نماید.

آیا ماساژ بینی بعد از جراحی مزایایی خاصی در بردارد؟ 

برای بسیاری از افراد جای سوال است که آیا ماساژ دادن بینی تاثیری بر روی نتیجه رینوپلاستی دارد یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم که این اصطلاح ممکن است خیلی علمی و دقیق نباشد ، اما به صورت تجربی و در موارد بسیار محدودی این کار می تواند برای برخی از افراد به خصوص کسانی که دارای بینی گوشتی هستند موثر باشد. بهتر است بدانید که اگر مراقبت های بعد از جراحی بینی را به طور کامل و صحیح طبق توصیه های پزشک انجام دهید نیاز به انجام این نوع کار ها نیست و کار اصلی در زمان انجام عمل جراحی توسط جراح بینی در اتاق عمل انجام شده است. 

 

ماساژ بینی بعد از جراحی - دکتر عرفانیان

 

آیا ماساژ دادن بینی های استخوانی با گوشتی متفاوت می باشد؟ 

همانطور که می دانید به طور کلی ما دو نوع بینی استخوانی و گوشتی داریم که این دو بینی از نظر خوصوصیاتی که در بر دارند تفاوت بسیار زیادی دارند و در نهایت نتایج مختلفی را ارائه می دهند. اما در رابطه با این موضوع که آیا ماساژ دادن بینی بعد از عمل بر روی این نوع بینی ها متفاوت است یا خیر؟ باید بگویم خیر تفاوتی میان نحوه ماساژ دادن این نوع بینی ها وجود ندارد. به طور کلی این کار بهتر است توسط یک جراح و متخصص مجرب و متبحر انجام شود. اما خود بیمار نیز می تواند پس از دریافت آموزش های دقیق از پزشک خود این کار را انجم دهد. 

جا به جا شدن غضروف بینی بعد از عمل

یکی از مهم ترین عوارضی که ماساژ بینی بعد از جراحی با خود به همراه دارد این است که همواره این احتمال وجود دارد که در صورت ایجاد فشار نادرست به بینی غضروف جا به جا شود که این مسئله بیشتر در بینی های گوشتی که در حین انجام عمل جراحی نیاز به پیوند غضروف پیدا می کنند رخ می دهد. پس بهتر است برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی از ایجاد فشار به بینی و ماساژ آن خودداری کنید و برای انجام عمل جراحی به سراغ بهترین جراح بینی بروید تا نتایجی ایده آل کسب کنید.

 ماساژ نوک بینی برای کاهش ورم

قسمت پایینی هرم بینی که از غضروف های پایینی و نرمی تشکیل شده است ، نوک بینی نامیده می شود. ماساژ دادن نوک بینی تنها بر روی همین ناحیه انجام می شود. در این روش نیز باید همانطور که توضیح دادیم با دو انگشت اشاره خود نوک بینی را بگیرید و سپس آن را به آرامی به سمت بیرون ماساژ دهید. این تکنیک معمولا باید توسط جراح بینی ، برای بینی های که از پوست ضخیم و چربی و همچنین دارای تیغه های بزرگ و ضخیم هستند به منظور کاهش التهابات پوست ، تورم و جوش دادن پوست به غضروف انجام شود. گاها اوقات پره های بینی را به همین روش ماساژ می دهند.

آیا ماساژ دادن بینی بعد از عمل باعث کوچک شدن بینی می شود؟

 باید بگویم پاسخ این سوال به صراحت بله یا خیر نمی باشد. چرا که ماساژ بینی تنها می تواند تورم را کاهش دهد که با کاهش تورم بینی نیز کوچک تر می شود. همچنین می تواند قوز بالای بینی را هدف قرار دهد و آن را صاف کند. به طور کلی باید بگویم نوع ماساژ شما می تواند ایرادات جزئی را تا حدودی برطرف کند و به قرینه شدن بینی کمک کند. البته لازم به ذکر است که ماساژ بینی بعد از جراحی همیشه جواب مثبتی برای کاهش تورم و بهبود فرم بینی نخواهد بود و ممکن است باعث کج شدن آن نیز شود. از همین رو به هیچ عنوان به صورت خودسرانه بعد از عمل شروع به ماساژ دادن بینی خود نکنید و حتما آموزش های لازم را در این خصوص از پزشک خود دریافت کنید.

یک ماساژ اصولی و تحت نظر بهترین جراح بینی مشهد یا شهر محل زندگیتان نه تنها مشکلی را به وجود نمی آورد بلکه نتایج مثبتی را به همراه دارد.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها