ورم بینی بعد از جراحی

ورم بینی بعد از جراحی جزو موارد طبیعی و ضروری در زمان درمان و ترمیم بدن بعد از عمل است که گاهاً می تواند برخی از افراد را آزار دهد چرا که بیماران همگی مشتاق هستند تا نتجیه جراحی بینی خود را بلافاصله بعد از عمل مشاهده کنند و از آن لذت ببرند. در حالی که چنین اتفاقی رخ نمی دهد و بعد از طی کردن مراحل درمان بیمار با ورم و کبودی رو به رو می شود. افرادی که در این زمینه اطلاعات کافی ندارند اصولا بعد از انجام پروسه جراحی از مشاهده شدت ورم و میزان آن تعجب کرده و ابراز نگرانی و ناراحتی می کنند. در حالی که برخی دیگر با داشتن اطلاعات کافی سعی بر آنند که با انجام نکات مراقبتی کاری کنند تا تورم سریع تر کاهش پیدا کند. طبق گفته های دکتر عرفانیان بهترین و متبحر ترین جراح بینی مشهد ، دانستن و رعایت کردن نکات مراقبتی و علل بروز این مشکل می تواند تا حدودی به پروسه درمان کمک کند. از همین رو تصمیم گرفتن تا در رابطه با ورم بینی بعد از عمل توضیحاتی را بیان کنند که مطالعه آن خالی از لطف نبوده و کمک بسیار زیادی به شما می کند.

 

ورم بینی بعد از جراحی

 

انواع تورم بینی

جالب است بدانید تورم به وجود آمده بر روی پوست بینی ، خود دارای انواع مختلفی است که شما بر اساس میزان تغییرات اعمال شده بر روی ساختمان بینی تان ، فرمی که قرار است در نتیجه جراحی داشته باشید ، نوع بینی که دارید ، یکی از آن ها را تجربه می کنید. البته میزان تورم یا اینکه شما با کدام یک از انواع تورم رو به رو می شوید به عوامل دیگری نیز بستگی دارد که در ادامه خواهیم پرداخت.

  • نوع اول : تورم حاد

ورم بینی بعد از جراحی در طول یک تا دو ماه بعد از جراحی بینی شایع می باشد. این تورم به دلیل ضربه های که در حین انجام جراحی به بینی وارد می شود ، تغییراتی که بر روی بینی اعمال می گردد به وجود می آید و در طول یک ماه اول در بالا ترین میزان خود قرار دارد و پس از آن به مرور زمان کاهش پیدا کرده و شما شاهد نتایج نهایی خواهید بود. اما برای بینی های گوشتی این امکان وجود دارد تا بیشتر از دو ماه طول بکشد. در اکثر افراد این نوع تورم به راحتی و با رعایت چندین نکته ساده قابل برطرف شدن می باشد.

  • نوع دوم : تورم مزمن

در این نوع ورم بعد از جراحی مایع بینابینی بعد از عمل در زیر پوست رسوب پیدا می کند و ممکن است در قسمت های مختلفی از بینی به بافتی متفاوت تبدیل گردد. تورم نوع مزمن ممکن است تا چند ماه در دو سمت بینی باقی بماند. هیچنین تورم نوک بینی بعد از رینوپلاستی به زمان بیشتری نیاز دارد تا به طور کامل ناپدید شود. تورم بینی بعد از جراحی یک طرفه نوعی تورم مزمن است.

  • نوع سوم : تورم کاذب

نوعی تورم دیگر وجود دارد که به ورم کاذب یا حافظه پوستی شناخته می شود و دوره بهبودی طولانی تری را نیاز دارد. چرا که در برخی از اوقات جراحی با هدف کوچک کردن استخوان اصلی بینی انجام می شود و به همین دلیل هر چه بینی بزرگ تر باشد شدت و توم ورم نیز افزایش پیدا می کند. به یاد داشته باشید که تورم بعد از عمل بینی ممکن است بعد از گذشت چندین سال بعد از درمان نیز بروز پیدا کند. از همین رو توصیه می شود در این رابطه احساس نگرانی خاصی نداشته باشید.

عللی که در ایجاد تورم دخیل هستند!!

همانطور که خواندید عوامل بسیار زیادی در بروز ورم بینی بعد از جراحی و شدت آن دخیل هستند که عبارت اند از :

  • پوست

ورم ناشی از واکنش های التهابی بدن برای ترمیم ناحیه آسیب دیده کاملا طبیعی می باشد. ورم در ناحیه آسیب دیده باعث افزایش مایع بین سلولی شده و در اغلب موارد به مدت یک الی سه ماه زمان نیاز دارد. اگر جراح بینی در زمان انجام عمل جراحی از ظرافت بسیار زیادی استفاده کند و استخوان ها با ملایمت بیشتری تغیر پیدا کنند و پوست با ظرافت خاصی از اسکلت اصلی بینی جدا شود ، تورم و کبودی کم تر به وجود می آید. البته لازم به ذکر است که نوع پوست نیز در این زمینه دخیل است به عنوان مثال هر چه ضخامت پوست بیشتر باشد ، تجمع مایع بین سلولی در آن بیشتر بوده ، از همین رو مدت بیشتری طول می کشد تا تورم ناشی از عمل برطرف گردد. در حالی که ورم بینی های استخوانی به دلیل داشتن پوستی نازک و بافت غضروفی محکم تر ، به میزان بسیار زیادی کاهش پیدا می کند. پس می توان گفت مهم ترین عامل در زیاد بودن یا شدید بودن تورم ، نوع پوست می باشد.

  • مهارت جراح

همانطور که اشاره شد تکنیک مهارت بهترین جراح بینی مشهد فاکتور بسیار مهمی است که در میزان تورم بعد از جراحی زیبایی بینی تاثیر بسیار زیادی دارد. در واقع برش دقیق و ظریف پزشک در حین انجام رینوپلاستی می تواند تا حد بسیار زیادی شدت تورم را کاهش دهد. بهتر است بدانید هرچه تغییراتی که بر روی پوست و استخوان بینی به وجود می آید از ظرافت بیشتری برخوردار باشد شدت ورم بینی بعد از جراحی کمتر می باشد. لازم به ذکر است برخی از افراد بر این باور هستند که انتخاب تکنیک باز تنها باعث می شود تا بینی تورم داشته باشد و اگر جراح از روش بسته استفاده کند هیچ مشکلی برای بیمار به وجود نمی اید. در حالی که این باور تماما اشتباه بوده و انجام عمل بینی با هر دو روش باز و بسته تورم به دنبال دارد و تنها تفاوتی که در این میان وجود دارد این است که به دلیل کم بودن آسیب های وارده به پوست در روش بسته شدت تورم کمتر از روش باز است. پس به طور کلی اینکه جراح چه میزان تجربه ، تخصص و مهارت دارد و برش های او دارای ظرافت است یا خیر در میزان تورم دخیل می باشد. اگر جراحی به درستی انجام نشود ، تورم بیش از اندازه ایجاد می گردد. پس روش جراحی به تنهایی در میزان تورم تاثیر آن چنانی ندارد.

  • میزان تغییرات اعمال شده

هر چه مقدار ایرادات و نقصان بینی شما بیشتر باشد ، جراح برای خلق بینی جذاب ، زیبا و مطلوب نیاز دارد تا تغییرات و اصلاحات بزرگ تری را بر روی بینی اعمال کند. اصلاحات بیشتر به این معنی است که استخوان ، غضروف های بینی و پوست آسیب بیشتری می بیند و در نتیجه زخم های جراحی بیشتر بوده و تورم نیز افزایش پیدا می کند.

  • مراقبت های بعد از عمل

مورد دیگری که می تواند بر روی میزان ورم بینی بعد از جراحی تاثیر بگذارد رعایت یا عدم رعایت نکات مراقبت های بعد از جراحی بینی می باشد. با رعایت کردن نکات توصیه شده از سوی جراح بینی می توانید موجب کاهش تورم شوید و با عدم رعایت آن ها تورم حاصله را افزایش دهید. بنابراین توصیه می شود تا برای مراقبت از خود و کوتاه کردن دوره بهبودی نیز به طور کامل دستورات مراقبتی را رعایت کنید. به عنوان مثال حتما از کمپرس یخ استفاده کنید ، به درستی به بینی خود چسب بزنید ، از مصرف نمک و غذا های تند اجتناب کنید تا سریع تر بهبود یابید.

توضیحات دکتر عرفانیان در رابطه با مدت زمان تورم بینی بعد از عمل

 

ورم بینی بعد از عمل کی میخوابه

التهاب و کبودی های به وجود آمده بر روی سطح پوست بر اثر جراحی زیبایی بینی به طور معمول بعد از پروسه درمان شروع می شود و دو روز بعد از آن به بیشترین شدت خود می رسد و سپس به مرور زمان کاهش پیدا می کند. این کبودی ها و تورم قابل مشاهده بوده به صورتی که در زیر چشم روی گونه ها و تا حدودی اطراف صورت افزایش پیدا می کند. همچنین بعد از گذشت دو الی سه هفته بعد از عمل بینی گرفتگی نیز ادامه دارد. بعد از انجام عمل جراحی در روز های ابتدایی غالبا حجم التهاب و تورم کاهش پیدا می کند و تا روز هفتم یا هشتم ادامه می یابد. البته لازم به ذکر است تورم نوک بینی تا حدود 12 ماه ادامه پیدا خواهد کرد. پس تصمیم گیری و قضاوت کردن در رابطه با نتایج حاصله در این بازه زمانی غیر منطقی می باشد.

برای رفع ورم صورت بعد از عمل بینی چه بخوریم

قبل از پاسخ دادن به سوال که برای کاهش ورم بینی چی بخوریم یا چی برای کاهش تورم صورت و بینی خوبه ؟ باید بدانید که بر اثر آسیب های وارد شده به بینی طی انجام پروسه جراحی ، امکان بروز ورم بینی بعد از جراحی بسیار شایع می باشد و ممکن است برای هر شخصی با شدت های مختلف رخ دهد.  ممکن است برخی از افراد حتی ذره ای ورم یا کبودی را تجربه نکنند و در مقابل آن ها افرادی باشند که ورم زیادی را تجربه می کنند. اگر شما جز آن دسته از افرادی بودید که در اطراف بینی و چشم خود دچار کبودی شدید نترسید و توصیه های دکتر عرفانیان را با مشورت پزشک خود گوش دهید.

  • عسل برای ورم بینی

عسل ماده ای بسیار مقوی است که فواید آن نیز به اثبات رسیده است و از آنجایی که بافت نرمی دارد. خوردن آن منعی در دوران بهبودی ندارد اما تاثیری نیز در کاهش تورم نخواهد داشت.

  • نوشیدن آب زیاد

هرگز فراموش نکنید که برای بازگرداندن سلامتی و انرژی خود باید آب زیادی را بنوشید ، چرا که آب خوردن باعث هیدراته نگه داشتن بدن ، دفع سموم اضافه و در نتیجه کاهش تورم خواهد شد. همانطور که می دانید نیمی از بدن ما از آب تشکیل شده است و بیشتر انرژی بدن از آن به دست می آید پس به مقدار زیادی آب بنوشید.

  • تاثیر آب کرفس بر کاهش تورم بینی بعد از جراحی

اگر چه که در علوم پزشکی تاثیر اب کرفس بر روی کاهش تورم رد شده است و از نظر علمی تایید شده نمی باشد ، اما چنانچه دچار حساسیت غذایی خاصی نیستید یا با نوشیدن آب کرفش مشکلی ندارید ، نوشیدن آن بعد از عمل رینوپلاستی منعی ندارد و به طور مشابه تجربه کسانی که رینوپلاستی را دارند نشان داده است نوشیدن آب کرفس در کاهش التهاب تا حدی تاثیر دارد.

چه اندازه تورم بینی بعد از جراحی نرمال می باشد؟

مقدار تورم تجربه شده بعد از عمل به دامنه کار انجام شده برای شکل دهی و تغییر اندازه بینی ، وابسته می باشد. به طور کلی ، خصوصا در هفته های ابتدایی ، مقدار ملایمی از تورم را تجربه خواهید کرد ، به خاطر داشته باشید که تا هنگامی که ورم بینی بعد از جراحی به طور کامل از بین نرود شکل واقعی بینی شما تحت تاثیر قرار می گیرد. از همین رو ، اگر در روز های اولیه بعد از باز کردن اسپلینت بینی ، بینی شما چاق به نظر رسید یا حس کردید نوک بینی شما بیش از اندازه رو به بالا است کاملا طبیعی بوده و نیازی به ابراز نگرانی در این زمینه نیست. همه چیز متناسب با سپری شدن پروسه بهبودی شما ، بهتر خواهد شد.

ورم بینی بعد از یکسال

یکی از مشکلاتی که بسیاری از زیباجویان بعد از گذشت چندین سال از عمل بینی شان عنوان می کنند تورم بینی است. اینکه ورم بینی بعد از یکسال باز گردد یک موضوع نگران کننده برای برخی از افراد است. چرا که معمولا اکثر پزشکان مدت زمان بهبودی تورم بینی را حدود 6 الی 1 سال در نظر گرفته اند ، اما باید بدانید که تورم و التهاب در هر شخصی متفاوت می باشد و ممکن است با توجه به شرایط بدن شما حتی بعد از گذشت چندین سال به سراغ شما بیاید یا حتی زمانی بیشتر از سایر بینی ها برای از بین رفتن نیاز داشته باشد. به طور مثال یک بیمار که بینی استخوانی دارد به مدت زمان کمتری نسبت به بیمارانی که از بینی گوشتی برخوردار هستند برای کاهش تورم و التهاب نیاز دارد.

در برخی از موارد نیز شرایط فرد باعث به وجود آمدن دوباره تورم می شود. به عنوان مثال مصرف بیش از اندازه نمک یا قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید باعث می شود تا بینی مجددا ورم کند.

اگر ورم بینی بعد از یک سال در چنین مواقعی رخ داده باشد به این معناست که نیازی به نگرانی و دلهره ندارید و چرا که متورم شدن بینی شما کاملا طبیعی است. شما با کنار گذاشتن مصرف نمک یا کاهش میزان مصرف و همچنین کوتاه کردن زمان قرار گرفتن در معرض تابش شدید نور خورشید می توانید از ایجاد ورم بعد از چندین سال جلوگیری کنید.

در صورتی که تورم بینی تان بعد از گذشت یک سال بعد از جراحی از بین نرفت بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا وی راهکاری موثر را به شما پیشنهاد دهد.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها